Karabuğday Hakkında

Karabuğday, tahıl familyasına ait olmayıp kuzukulağıgiller familyasına mensuptur. Yani buğday, pirinç ve arpa gibi tahıllardan farklı olarak bir bitki türüdür. Karabuğdayı tahıl familyasından ayıran temel yapısal farklılığı, tek çenekli değil, çift çenekli bir bitki olmasıdır. Yüksek besinsel değere sahip protein ve önemli düzeylerde diyet lifi, vitamin (B1, B2 ve E vitaminleri) ve mineral içerir. Ruin ve quercetin karabugday’ın başlıca antioksidanlarıdır.

Nişasta ve lif içeriği tahıllar ile hemen hemen aynı miktarda olan karabuğday, yüksek oranda linoleik asit gibi temel çoklu doymamış yağ asitlerini içerir.

Karabuğday proteinlerinin biyolojik değeri yüzde 90’ın üzerindedir. Bu değer, örnek protein olarak kabul edilen anne sütü ile yumurta proteinlerinin sahip oldukları %100 biyolojik değerine çok yakındır.

Tanesinin %73’ü nişastadan bu nişastanın da %33’ü dirençli nişastadan oluşur. Bu nedenle, glisemik indeksi düşüktür.

Karabuğday ve Buğday Arasındaki Fark Nedir?

Karabuğday isminden dolayı halk arasında sürekli buğdaylar ile karıştırılmaktadır. Karabuğday yanlış bilinenin aksine buğdaygiller ile aynı familyayı paylaşmamaktadır. Karabuğday karbonhidrat temelli bir gıda değildir ve bol miktarda protein içerir.

Kuzukulağıgiller familyasından gelen karabuğdayın normal buğdaylar ile hiçbir benzerliği olmayıp buğdayların aksine Karabuğday genetik yapısında kesinlikle Gluten barındırmaz.

Tamamen glutensiz oluşu sayesinde gluten hassasiyeti olanlar için normal un yerine neredeyse bütün tariflerde aynı şekilde kullanılabilir.

Normal una göre yapılmış yiyeceklerden daha besleyici ve glutensiz, organik bir un kullandığınızdan sağlıklı yaşam diyetiniz, sporcu diyetleri ve glutensiz diyetler için çokça tercih edilir.

Karabuğday’ın Faydaları

Zengin Protein kaynağı

Karabuğdayın protein değeri oldukça yüksektir. Et yerine yiyebileceğiniz besinlerden biri olan Karabuğday, aynı zamanda lif oranı çok yüksek olduğu için sindirimide çok kolaydır. Böylece sindirimi de çok kolaydır. Böylece sindirim hastalıklarına da iyi gelir.

Gluten içermez

Gluten içermeyen besin olmasıyla karabuğday çok değerlidir. Özellikle çölyak hastaları için gluten içermeyen gıdaların tüketilmesi oldukça önemlidir.

Kolesterol Düşürücü

Karabuğday içerisinde bulunan rutin sayesinde kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kalp dostu olan karabuğday, düzenli kullanımda hipertansiyon riskini de azaltır.

Kan Şekerini Kontrol Eder

Karabuğday, glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alır. Kan şeker seviyesini yavaş yavaş düşürerek kontrol altına alır.

Kansere Karşı Koruyucu

çerisinde bulunan bileşenler ve antioksidanlar sayesinde kolon kanseri, göğüs kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenir.

Yüksek Tansiyonu Düşürmede Etkili

İçerisindeki potasyum oranı oldukça yüksek olan karabuğday tansiyonu dengeliyor.

Kansızlığa Karşı Faydalı

Magnezyum, demir, fosfor ve potasyum yönünden çok zengin olan karabuğday, kansızlığada iyi gelir.

Kilo Vermeye yardımcı

Karabuğday düşük yağ oranıyla bilinir. İçerisinde bulunan yüksek lif sayesinde uzun süre tok tutar. Çorbalarda, salatalarda ve yemeklerde kullanılarak kolayca kilo verilebilir.

Cilt ve Saça Faydalı

Karabuğdayın içerisinde bulunan B1, B3, B5 ve B9 vitaminleri sayesinde sağlıklı bir cilt ve güçlü saçların oluşmasını sağlar. İçindeki rutin maddesi sayesinde kırışıklıkları önler. Keratin, tırnak ve saçların temel bileşenidir. Karabuğday, keratin üretimi için gerekli amino asitleri içerir. Saçların kolay uzamasını sağlar.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Önleyici Etkiye Sahip

Karabuğday, kolin bileşeni sayesinde tam bir karaciğer dostudur. Böylece karaciğer yağlanmasının azalmasına yardımcı olur.

Beyin Sağlığını Koruyor

Karabuğday, uzmanlar tarafından Alzheimer gibi beyin fonksiyonlarını etkileyen rahatsızlıklar için kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde beyin fonksiyonlarını ve işlevlerini desteleyici bir özelliği vardır.

Diyabet Hastalarına Öneriliyor

Karabuğdayın içerisindeki karbonhidratlar emiliminin yavaşlamasını sağlıyor. Bu durum da uzun süreli tok kalmayı ve kan şekerinin ani olarak düşmesini önleyici bir etki ortaya koyuyor.

Kabızlığı Önler

Sindirim sistemi üzerinde oldukça olumlu etkileri olan karabuğday, lif kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde tam bir bağırsak dostudur ve sindirimi kolaylaştırıcı etkileri vardır.

Kalp ve Damar Dostu

Karabuğday, kötü kolesterol seviyesini düşürür. İyi kolesterol seviyesini ise yükseltir. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.

Main Menu