Gümüşhane’de KOSGEB’le Başaranlar

Çölyak Hastaları İçin Karabuğday

Gümüşhane’de karabuğday yetiştiriciliğini başlatan Tam Tarım, sözleşmeli tarım ile 22 ilde üretime geçiyor. Türkiye’de ilk kez ürettiği glutensiz karabuğday unu, özellikle çölyak hastaları tarafından rağbet görüyor

2018 yılında KOSGEB’in girişimcilik desteği ile kurulan Tam Tarım, sürekli dışa bağımlı olarak tüketilen karabuğdayın ülkemiz topraklarında üretimi ve verimi ile ilgili uzun süreli Ar-Ge çalışmaları sonucunda ekim alanlarını arttırarak üretime devam ediyor.

Başlangıçta karabuğday yetiştiriciliğini yaparak yetiştirilen ürünleri fabrikada işleyen işletme, zamanla sözleşmeli tarım uygulamasına geçerek Gümüşhane başta olmak üzere farklı bölgelerde de karabuğday yetiştiriciliğine öncülük etti. 2022 yılında 14 ilde 10 bin dönüm arazide sözleşmeli üretim modeli ile karabuğday ekimi yapan Tam Tarım, 2023 yılı için 22 ilde 25 bin dönüm arazi için ekim planlaması yaptı.

İşletme, karabuğdayı işleyerek glutensiz ürünler üretiyor. Bu ürünler; çiğ karabuğday unu, kepekli çiğ karabuğday unu ve karabuğday bulguru gibi ürünlerden oluşuyor.

Karabuğday Karabuğday, zengin protein içeriği ile vegan ve vejetaryen beslenenler için en önemli bitkisel protein kaynaklarından birini oluşturuyor. Öyle ki karabuğday proteinlerinin biyolojik değeri yüzde 90’ın üstünde bulunuyor. Bu oran, anne sütü ve yumurta proteinlerinin sahip olduğu yüzde 100 değere çok yakın bir oranı ifade ediyor.

100 gram çiğ karabuğday 13,3 gram protein, 71,5 gram karbonhidrat, 10 gram lif ve 3,4 gram yağ barındırıyor. Bu bitki aynı zamanda önemli miktarda magnezyum, manganez, bakır, demir ve fosfor da içeriyor. Bu yönüyle mineral tüketimi açısından da ideal bir kaynak olma özelliği taşıyor.

Çölyak Hastalığı

Çölyak bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo almama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinmeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterebiliyor.

Çölyak hastaları, buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte yulafta bulunan glütene tahammül edememekte, glüten içeren besinler yediklerinde ince bağırsaklar zarar görmektedir.

Karabuğday yetiştiriciliği ve ürünlerin üretimi ile ilgili Tam Tarım işletme yetkilisi Tayyar Gürsoy firması özelinde şu şekilde açıklamalarda bulundu:

22 İlde Karabuğday Ekimi

Karabuğday unu üretmek için gerekli olan karabuğdayın ekimi veya hasadı ülkemizde bulunmamaktaydı. Bu işte başarılı olabilmek için karabuğdayın ununu üretmeden önce karabuğdayın ülkemizde ekiminin yapılmasının gerekli olduğunu düşündük.

Bundan dolayı kurulduğumuz dönemlerden bu yana çok gayret gösterdik. Son olarak 2022 yılında 14 ilde 10 bin dönüm arazide sözleşmeli üretim modeli ile karabuğday ekimi yaparak hasadını gerçekleştirdik ve üretime kazandırdık. Bu gayretimiz 2023 için daha umut verici sonuçlara vesile oldu. 2023 yılı için 22 ilde 25 bin dönüm arazi ekim planlaması için çiftçilerimizle sözleşme süreçlerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Böylece genellikle Ukrayna, Rusya, Çin gibi Asya ülkelerinde ekimi yapılan karabuğday, Türkiye’de de ekilebilir ve hasat alınabilir duruma geldi.

Firmamız günlük 20 ton karabuğday işleme kapasitesine sahip. Hiçbir çapraz bulaş riski olmadan üretilen ürünlerimizi yurt içinde birçok satış noktasından ve e-ticaret platformlarımızdan tüketicilerle buluşturuyoruz. Tam Tarım olarak 27 bin metrekare açık alan ve bin 200 metrekare kapalı alanda bulunan tesisimiz ile sağlıklı ve glutensiz ürünlerin tüketicilerle buluşması adına her geçen gün yeni Ar-Ge ve ürün çalışmaları faaliyetlerine devam ediyoruz.

Dış Talebi Kapatıyoruz

Birçok insan için mecburi gıda tüketimi alanına giren glütensiz gıda ihtiyacı bulunuyor. Ülkemizde de bu yönde talep çok fazla. Ancak glütensiz olarak satılan ürünler genellikle yurt dışından ithal ediliyor. Böyle bir açığı kapatabilmek adına firmamız glütensiz un kapsamına giren karabuğday unu imalatı işine başladı.

Türkiye’de İlk Glütensiz Karabuğday

Türkiye’de ilk kez glutensiz karabuğday unu imalatı firmamız tarafından yapıldı. Bu imalatın gerçekleşebilmesi için çok itinalı çalışmak gerekiyor. Çünkü hiçbir şekilde üretilen ürüne glüten bulaşı olmaması gerekli. Bundan dolayı tüm makine ve teçhizat karabuğday ununa özel olarak daha önceden glütenle temas etmemiş şekilde olan makinelerden seçilmeli.

 

 

Haber Alıntısı : Kosgeb Dergi

Bir yanıt yazın

Main Menu